fbpx

Zenével jobb!

2019-ben 36,8 ezer hazai üzlet és vendéglátóhely használt háttérgépzenét vendégei szórakoztatására, cserébe pedig jogdíjat fizetett a zenei alkotóknak. Nem mindegy azonban, hogy mi szól és hogyan: a jól megválasztott háttérzene pozitívan hat az üzlet forgalmára, árbevételére és a munkavállalói elégedettségre is. Februártól a zene tudatosabb használatában segíti a vállalkozókat az Artisjus Zenével jobb! programja.

Minden üzlet profitál a zenéből

Egyre több kereskedelmi és szolgáltatóhelyen szól háttérzene: a statisztikák közelítenek a 2008-as válság előtti állapotokhoz, 2019-ben 36,8 ezer „zenélő üzletet” tartott számon az Artisjus. A megfelelően megválasztott háttérzene növeli a fogyasztói élményt, így pozitívan hathat az üzlet forgalmára, az árbevételre és a munkavállalói elégedettségre is. A háttérgépzenéből profitáló vállalkozások – például az éttermek, kávézók, szállodák, bevásárlóközpontok, fodrászatok, edzőtermek – ezért jogdíjat fizetnek az alkotóknak, így veszik ki részüket az új dalok létrehozásának költségeiből 2019-ben az összes kifizetett szerzői jogdíj 27 százaléka – 2,5 milliárd forint – származott a háttérgépzenéből.

Nem mindegy, mi szól

Kutatások szerint a zene 15 százalékkal növelheti az üzletben vagy vendéglátóhelyen eltöltött időt, ezáltal 30 százalékkal növeli az impulzív vásárlások számát és ezzel a bevételeket. További pozitívum, hogy a jól megválasztott zene hatására a vásárlók rövidebbnek érzékelik az üzletben töltött várakozási időt. Zenei stílustól függetlenül tempóval is szabályozható az üzletmenet. Ha lassítunk, a vendégek több időt töltenek az üzletben vagy az étteremben. Ha gyorsítunk, azzal például egy sűrű ebédidőben lehet felpörgetni a rendelést és fogyasztást. Az sem mellékes, hogy alkalmazottak is gyorsabbak tempós háttérzenével.

Zenével minden jobb

Mostantól a zene tudatosabb használatában segíti az induló vállalkozásokat a szerzői egyesület által indított Zenével jobb! program. Ennek első állomása egy weboldal, ahol a zeneipari szakemberek többek között ötleteket adnak az üzlet zenei stílusának és repertoárjának kialakításához, bemutatják az aktuális zenei trendeket és gyakorlati tippeket kínálnak a zenelejátszó eszközökkel kapcsolatos kérdésekben is. A program célja továbbá az önkormányzati tájékoztatás erősítése országos szinten, hogy a friss vállalkozók már az első lépésnél, első kézből kaphassanak információt a háttérzenével és a szerzői jogdíjak befizetésével kapcsolatban.

Korábbi sajtóközlemények